خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بیرون آوردن ایمن اشیاء خارجی از گوش و بینی کودکان

ایمن خبر_ بسیاری از کودکان از روی کنجکاوی هنگام بازی یا حتی نوجوانان زمانی که در فکر می روند یا روی درس تمرکز می کنند ممکن است اشیاء کوچکی مانند دکمه، اسباب بازی های ریز ی، حبوبات و... را داخل بینی یا گوش خود فر کنند. اگر پدر یا مادر یک کودک یا نوجوان هستید باید بدانید ایمن ترین رفتار در چنین شرایط دشواری چیست.

کودکی که چیزی را در گوش یا بینی خود فرو کرده است ممکن است همان لحظه به شما خبر بدهد. اما در بسیاری از مواقع یا کودک آن قدر کوچک است که متوجه نمی شود چه اتفاقی افتاده است یا اگر کمی بزرگ تر باشد ممکن است از کاری که کرده خجالت بکشد و به شما چیزی نگوید. بنابراین تنها راه این است که مراقب علایم باشید. آب ریزش از یکی از سوراخ های بینی ، بوی تعفن، ترشحات چرکی، تنفس سخت یا صدادار، تورم یک سمت بینی یا خون ریزی از بینی نشانه های گیر کردن یک شی در بینی است و احساس درد، وجود ترشحات عفونی در گوش، کاهش شنوایی یا شنیدن صداهای اضافه در گوش نشانه های گیر کردن یک شی در گوش است.

اگر کودک تازه چیزی را در گوش یا بینی خود فرو کرده و به شما خبر داد یا خودتان متوجه شدید با یک چراغ قوه به داخل گوش یا بینی نگاه کنید اگر جسم مورد نظر قابل دیدن، منعطف و در دسترس بود تنها با کمک یک موچین و به آرامی سعی کنید در حالی که سر کودک را ثابت نگه داشتید جسم خارجی را بیرون بیاورید. توجه داشته باشید استفاده از گوش پاک کن، سنجاق، سیم یا چیز های دیگری مانند این هم می تواند به بافت گوش یا بینی آسیب بزند و هم موجب شود جسم خارجی عقب تر رفته و از دست رس خارج شود.

اما اگر جسم خارجی به قدر کافی نزدیک نبود یا نرم نبود بهتر است بدون هیچ اقدامی هر چه سریع تر کودک را به یک مرکز درمانی برسانید تا متخصصان با ابزار مناسبی مانند پنس های باریک و دستگا های مکش که در اختیار دارند در امنیت کامل جسم خارجی را بیرون بیاورند.

توجه داشته باشید باقی ماندن اجسام در گوش یا بینی یا عقب راندن آنها می تواند بسیار عوارش جدی و خطرناکی داشته باشد. باقی ماندن جسم خارجی در گوش می تواند موجب کاهش شنوایی، عفونت، پاره شدن پرده صماخ و ناشنوایی شود. جسم حارجی که در بینی باقی بماند هم افزون بر این که تنفس را سخت کرده و موجب عفونت می شود می تواند در اثر تنفس عقب تر رفته و مجرای تنفسی را ببندد و موجب خفگی شود. بنابراین به هیچ وجه این موضوع را به حال خود رها نکنید و حتما در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کنید. همچنین به خاطر داشته باشید برخی از اشیا می توانند خطرات بیشتری داشته باشند برای نمونه باطری های کتابی می توانند باعث سوختگی شده و اندام را سوراخ کنند. حبوبات و اجسامی مانند آن ها نیز بعد از مدتی با جذب آب محیط متورم شده و بزرگ تر می شوند که این کار خارج کردن آنها را سخت تر می کند.

همچنین اگر متوجه شدید حشره ای وارد گوش کودکتان شده است سر کودک را به گونه ای که گوش مورد نظر بالا باشد قرار دهید. لاله گوش او را به آرامی به سمت بالا بکشید تا یک مسیر مستقیم ایجاد شود سپس کمی آب گرم، روغن زیتون یا پارافین داخل گوش بریزید. این کار موجب خفه شدن حشره شده و آن را شناور کرده و خارج می کند. پس از انجام این کار هر چه سریع تر کودک را به یک مرکز درمانی برسانید تا سلامت گوش او را بررسی کرده اقدامت احتیاطی بعدی را انجام دهند.