خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

امنیت روانی را با حذف سرزنش تامین کنید

 

 

 

 

ایمن خبر_ شاید شما هم کسانی را بشناسید که دایم در حال ملامت کردن خود هستند و بارها و بارها در طول روز خود را بابت هر چیز سرزنش می کنند. افرادی که حتی زمانی که کارها را به بهترین نحو انجام می دهند باز هم احساس رظایت ندارند و مداوم فکر می کنند کارها را خراب کرده اند و باید بهتر عمل می کردند. خودسرزنش گری یک اختلال رفتاری است که ریشه در سرزنش های مداوم و ناسالم والدین در کودکی دارد.

کودکان و نوجوانان هنوز شناخت کافی از خود و دنیای پیرامونشان ندارند همچنان در راه شناخت قوانین جهان و خوب ها و بدها هستند.  پس این که دچار اشتباه شوند امری طبیعی است. قطعا یکی از وظایف پدر و مادر هم نشان دادن راه و درست و اصلاح رفتارهای اشتباه است. اما گاهی اوقات به دلیل ناآکاهی والدین، سرزنش و ملامت جای انتقاد مثبت و موثر را می گیرد. پدر و مادرهایی که به جای برقراری گفتمان موثر با فرزندشان سعی می کنند با سرزنش کردن و تکرار آن راه درست را به فرزندان خود بیاموزند در واقع ناخواسته او را از حس محبوب بودن دور می کنند.

 سرنش مداوم این حس را در کودک به وجود می آورد که او فردی دوست داشتنی نیست. و کارهای که انجام می دهد نیز هرگز خوب و کامل نیست. کودک یا نوجوانی که دایم در معرض سرزنش شدن قرار دارد احساس حقارت می کند او برای جبران این رفتار ممکن است دست به لجبازی بزند و سعی کند با لج کردن خودش را ثابت کند. برخی نیز برعکس عمل می کنند یعنی چون اعتماد به نفس خود را در اثر سرزنش شدید از دست داده اند قادر به تصمیم گیری نیستند و در محیط هایی مانند مدرسه یا محل کار تبدیل به فردی مطیع می شوند که همیشه پیرو است و در بزنگاه های زندگی نمی تواند برای خودش تصمیم بگیرد و همیشه منتظر تصمیمات دیگران می مانند.

 کمال طلبی منفی و خودسرزنش گری یکی دیگر از نتایج ملامتگری والدین است. این افراد هر کاری را هر چند خوب انجام دهند باز هم آن را کامل نمی دانند و به طور مرتب خود را بابت کارها و اشتباهات کرده و نکرده سرزنش می کنند آنها در هر مقام و موقعیتی که باشند هرگز از خود راضی نمی شوند و خود را موجودی پر عیب و لایق سرزنش می دانند و به این ترتیب سیر رفتاری اشتباه پدر و مادر را در طول زندگی خود ادامه می دهند.

بنابراین اگر کودک و نوجوانی در خانه دارید شاید زمان آن است که نگاهی دیگر به تعاملات بین خودتان بیاندازید و اگر لازم است با آموختن روش های درست، انتقاد مثبت را جایگزین سرزنش کنید.