خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

95 درصد مردم روش درست شستن دست را بلد نیستند

 

 

ایمن خبر_ کروناویروس در حال حاضر یکی از معروفترین ویروس‌های جهان محسوب می‌شود که شیوع آن وحشت زیادی را ایجاد کرده است. در حال حاضر بیش از 14هزار نفر مبتلا شده اند و بیش از 300 نفر در اثر این بیماری کشته شده اند. جالب است بدانید که درصد مرگ در این بیماری بسیار کمتر از بیماری‌های سارس و مورس است که در سال های اخیر شیوع پیدا کرده و کنترل شدند. اما آنچه آن را به یک کابوس تبدیل کرده است سرعت انتقال آن است. به نظر می‌رسد این بیماری حتی در دوره پنهان آن، یعنی زمانی که بیماری هیچ علامتی ندارد و خود فرد هم نمی‌داند آلوده است، قابل انتقال است. شبیه‌سازی اریک تونر، دانشمند مرکز امنیت بهداشتی جانز هاپکینز از همه‌گیری جهانی کشنده‌ی کروناویروس فرضی نشان می‌دهد پس از ۶ ماه، تقریبا در هر کشوری مواردی از این ویروس دیده خواهد شد و در ۱۸ ماه، ۶۵ میلیون نفر در اثر آن از دنیا خواهند رفت. بنابراین دیر یا زود باید منتظر ظهور این بیماری در کشور خود باشیم. به همین دلیل این روزها هر سایت و کانالی خبری یا حتی سرگرمی را که باز کنید در مورد خودمراقبتی و شیوه‌های پیشگیری از این بیماری توضیح داده‌اند. یکی از موثرترین کارها در پیشگیری از انتقال بیماری‌های واگیر که در همه توصیه‌ها دیده می‌شود شستن درست و مکرر دست‌ها است.

 شاید به نظرتان خنده‌دار باشد که کسی در مورد روش درست شستن دست‌ها آموزش بدهد. اما اگر بدانید که 95 درصد مردم از روش درست و موثر برای شستن دست ‌ایشان استفاده نمی‌کنند دیگر تعجب نخواهید کرد.

 برای این که میکروب‌ها و ویروس‌های روی دست از بین برود دست کم باید صابون زدن دست‌ها 20 ثانیه طول بکشد در حالی که بیشتر مردم این کار را در کمتر از 10 ثانیه انجام می‌دهند.

به علاوه برای این که شستشوی دست‌ها با صابون موثر باشد باید تمام سطح دست کاملا با صابون مالش داده شود. برای این کار بهتر است مراحل زیر را انجام دهید.

1- دستها رو با آب تمیز خیس کرده و مایع دستشویی را کف دست بریزید و با مالیدن کف دست‌ها به هم کف ایجاد کنید.

2- با کف هر دست پشت دست دیگر را کامل با صابون بشویید.

3- سپس فضای بین انگشتان رو بشویید.

4- انگشتان رو در هم قفل کنید و پشت انگشت و ناخن رو با مالش پشت انگشت به کف دست تمیز کنید . اگر دستتان خیلی آلوده است ، ناخن‌ها رو به صورت تک به تک هم بشویید.

5- تک تک انگشتان را به حالت چرخشی و به صورت جداگانه بشویید.

6- نوک انگشتان هر دست رو جمع کرده به کف دست مخالف بمالید .

7- در نهایت، مچ دست رو با حرکات چرخشی خوب تمیز کنید.

8- دست‌ها را با آب تمیز آبکشی کنید تا صابون کاملا شسته شود.

9- دست‌ها را با دستمال کاغذی یا حوله تمیز خوب خشک کنید.

دقت کنید زمان کافی برای شستن موثر دست‌ها بین 20 تا 30 ثانیه است و کمتر این زمان میکروب‌ها از بین نمی‌روند. پس اگر لازم است با شمارش یا زمزمه کردن یک آهنگ زمان را نگهدارید.

به خاطر داشته باشید که هیچ چیز جای آب و صابون را نمی‌گیرد اما اگر به آب و صابون دسترسی ندارید از دستمال‌های مرطوب یا ژل ضدعفونی کننده استفاده کنید.