خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

 

با چه ماسکی و چگونه خود را در برابر کرونا ایمن کنیم؟

 

ایمن خبر_ این روزها که کابوس شیوع کرونا همه گیر شده هر صفحه و سایت و کانالی را باز کنید حتما توصیه های ایمنی برای پیشگیری از ابتلای این بیماری را خواهید دید. استفاده از ماسک تنفسی یکی از توصیه هایی است که تقریبا در تمام این مطالب دیده می شود.

ماسک‌های صورت که با ضخامت‌ها و با قابلیت‌های مختلف ساخته می شوند عموما مانعی فیزیکی هستند که جلوی عبور ذرات ریز مایعات تنفسی یا ذرات معلق در هوا را می گیرند و با توجه به ویژگی هایی که دارند درصدهای متفاوتی از ایمنی را ایجاد می کنند. اما از چه نوع ماسکی و چگونه باید استفاده شود تا خیالمان از ابتلا به بیماری های تنفسی راحت باشد؟

ماسک های پزشکی یعنی همان ماسک های نازکی که پزشکان و پرستاران در اتاق های عمل می پوشند یا دندانپزشکان هنگام کار استفاده می کنند هرچند سد موثری در برابر ترشحات و قطرات درشت هستند، اما به طور کلی این ماسک‌ها جلوی ذرات بسیار ریز در هوا که ممکن است با سرفه کردن، عطسه کردن و یا اعمال پزشکی معین ایجاد شوند را نگرفته و آن ها را فیلتر نمی‌کند. همچنین به خاطر اتصال آزاد بین سطح ماسک و صورت، این ماسک حفاظت کامل در مقابل میکروب‌ها و آلودگی های دیگر را فراهم نمی‌کنند.

اما ماسک طبی N95، که این روزها خیلی مشهور شده است ماسک هایی از نوع ضخیم تر هستند وسیله ای حفاظتی تنفسی است که طراحی شده است تا اتصال محکم با صورت و کارایی فیلتراسیون بالاتری در برابر ذرات هوابردداشته باشد. اصطلاح N95 که برای این ماسک استفاده می شود به معنای این است که اگر ماسک به درستی روی صورت محکم شود، قابلیت های فیلتراسیون 95 درصد ذرات با قطر 3/0 میکرون را دارد. البته به خاطر داشته باشید این تاثیر فقط در صورتی ممکن است که ماسک با استفاده از تنظیم کش های آن به طور کامل روی صورت محکم شده باشد و هیچ منفذی باقی نماند. بنابراین ماسک های طبی N95 برای کودکان و افراد دارای ریش تاثیر کمتری دارد چون ماسک روی صورت کاملا نمی نشیند و فضای باز موجب عبور ذرات می شود. همچنین به خاطر داشته باشید که حتی اگر ماسک را به طور کامل روی صورت محکم کنید به طوری که هیچ منفذی باقی نماند باز هم ایمنی 100 درصد نخواهیدداشت و در بهترین حالت باز هم ممکن است 5 درصد ذرات عبور کنند. بنابراین لازم است ضمن استفاده از ماسک نکات بهداشتی دیگر مانند شستشوی مناسب و مداروم دست ها با آب و صابون را مد نظر قرار دهید.

همچنین به خاطر داشته باشید تمام ماسک های تنفسی یک بار مصرفی بوده و به هیچ عنوان قابل شستشو نیستند همچنین ماسک یک وسیله شخصی است که به هیچ عنوان نباید به شکل مشترک شاتفاده شود.

 از آنجایی که ماسک های N95  کاملا صورت را می پوشانند ممکن است تنفس را کمی مشکل کنند بنابراین اگر مشکل قلبی یا تنفسی دارید پیش از استفاده باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اگر ماسک کثیف شده یا تنفس شما را با مشکل مواجه کرده آن را دور بیندازید. برای دور انداختن ماسک استفاده شده آن را درون کیسه پلاستیک گذاشته سپس آن را در در سطل زباله بیندازید و سپس دست‌های خود را بشویید.

اگر ماسک دچار آسیب فیزیکی مثل شل شدن نوارهای کشی، عدم فیکس مناسب ماسک روی صورت، شکسته شدت قطعه فلزی روی بینی و...شده آن را دور بیندازید.

در بین دفعات استفاده، ماسک N95 را داخل یک زیپ کیپ یا کیسه کاغذی تمیز نگهداری کنید.

برای اجتناب از انتقال عفونت، ماسک ها را طوری نگهداری کنید که همدیگر را لمس نکنند. و اسم کاربر را بطور واضح روی ماسک یا جعبه آن بنویسید.

ظرف محتوی ماسک باید یکبار مصرف بوده و یا قابل شستشو باشد و بطور منظم شسته شود.

 از لمس سطح داخلی ماسک اجتناب شود. در صورت لمس اتفاقی سطح داخلی ماسک، بهداشت دست را رعایت کنید.

قبل از پوشیدن یا تنظیم ماسک N95 که قبل پوشیده شده است، دستکش تمیز غیراستریل پوشیده و بعد از پوشیدن یا تنظیم، دستکش را دور بیندازید.

عمر مفید ماسک فیلتردار N95 تا 8 ساعت کاری است .