خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

چهارشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۸

نکات ایمنی استفاده از آسانسور

ایمن خبر_ ساختمان های چند طبقه و برج های مسکونی و اداری هر روز جای بیشتری را در شهرها از آن خود می کنند. در نتیجه آسانسور بخش جدانشدنی شیوه زندگی امروزی شده است بی آن که هیچ آموزشی در مورد استفاده درست و امن از این وسیله رفاهی به مردم داده شود.

پس اگر می خواهید بی حادثه و صدمه از این وسیله رفاهی استفاده و طبقات را آسوده بالا و پایین کنید نکات زیر را به خاطر بسپارید.

نخست این که چندین بار فشردن و به شدن فشردن دکمه احضار آسانسور چه بیرون از کابین و چه در داخل کابین هیچ تغییری در سرعت و نحوه عمل آن ندارد. پس به همان یک بار بسنده کنید تا به دستگاه و ملزوماتش صدمه ای وارد نشود.

هنگام ورود به آسانسور حتما رو به در وارد شوید و دقت کنید حتما کابین را ببینید یا خود را در آیینه کابین ببینید. چون گاهی ممکن است در حالی که کابین به مقابل در طبقه مورد نظر نرسیده است در آسانسور باز شود و اگر شما مشغول صحبت با همراهتان یا گوشی تلفن خود باشید و بی دقت اقدام به ورود کنید در چاه آسانسور سقوط خواهید کرد.

به تابلویی که ظرفیت دستگاه را مشخص کرده است دقت کنید و به هیچ عنوان بیش از ظرفیت تعیین شده سوار آسانسور نشوید . چون تحمیل بار بیش از استاندارد تعیین شده موجب می شود زنگ هشدار آسانسور فعال شده و مانع از حرکت آن شود و در صورتی که آسانسور با بار بیش از استاندارد حرکت کند ممکن است ترمزهای آن به موقع کار نکنند و در نتیجه کابین سقوط کند.

هنگامی که در کابین هستید به در آن تکیه ندهید و از آن فاصله بگیرید چون ممکن است هنگام باز شدن در آسانسور سقوط کنید یا لباس، کیف یا دست و پایتان در میان در گیر کند. در این زمنیه باید توجه ویژه به کودکان داشته باشید که به طور طبیعی کنجکاو هستند و ممکن است دستشان را در درزهای بین در و دیورا فرو کنند یا سعی کنند در را با دست هایشان بگیرند.

اگر به هر دلیلی آسانسور متوقف شد و گیر کردید مهمترین نکته این است که خونسردی خود را حفظ کنید و به کسانی که همراه شما در آسانسور مانده اند آرامش دهید. در و دیوار کابین آسانسور به گونه ای ساخته و تعبیه شده است که هوا به راحتی در آن جریان دارد پس نگران کمبود هوا و خفگی نباشید. همه آسانسور ها یا زنگ هشدار دارندیا تلفن . اگر تلفنی در آسانسور وجود دارد آن را برداشته و کمک بخواهید. اگر تلفن نیست با استفاده از زنگ هشدار دیگران را مطلع کنید که در آسانسور گیر افتاده اید. اگر هیچ کدام این ها نیست می توانید از گوشی موبایل خود استفاده کرده و کمک بطلبید. و اگر تلفن تان هم آنتن نداشت، از همان روش قدیمی فریاد زدن برای جلب توجه باقی ساکنان ساختمان استفاده کرده و کمک بخواهید.

به هیچ عنوان سعی نکنید خودتان از داخل در را باز کنید چون می تواندباعث گیر کردن آن شده و مشکلات بیشتری ایجاد کند. آسانسورها دارای کلید اضطراری هستند که یک عدد آن در اختیار مدیر ساختمان و یک یا دو عدد دیگر آن در اختیار باقی همسایه ها است. آن ها می توانند با این کلید در را برایتان باز کنند. پس از باز شدن در اگر کابین درست مقابل در یکی از طبقات و جای دقیق خود متوقف شده بود از کابین خارج شوید. اما اگر کابین در میان طبقات متوقف شده بود حتی اگر فاصله کمی از در طبقه داشته به هیچ عنوان اقدام به خروج نکنید. چرا که در این وضعیت هر لحظه ممکن است ترمزها آزاد شوند و کابین حرکت کند و اگر شما در حال خروج باشید میان کابین و سقف یا کف طبقه بعدی گیر افتاده و صدمه جدی خواهید دید و جانتان به خطر خواهد افتاد.

در چنین شرایطی حتما با آتشنشانی تماس بگیرید و منتظر بمانید تا آسانسور توسط متخصصان مهار شده و در شرایط امن شما را خارج کنند.

آسانسور یک وسیله پرکاربرد است و با توجه به نقش و حساسیتی که در تامین و حفظ سلامت و جان ساکنان دارد باید به طور دوره ای و منظم مورد بازبینی متخصصان قرار بگیرد تا هرنوع مشکل احتمالی رفع شود. این بازدیدهای دوره ای را به هیچ عنوان پشت گوش نیاندازید و جدی بگیرید.

هرچند دکمه های آسانسور در جایی نصب شده اند که دست کودکان کمتر از 7 سال به آن نرسد اما بهتر است به کودکان بیاموزید آسانسور وسیله بازی نیست و هرگز نباید به تنهایی سوار آن شوند.

و در پایان به خاطر داشته باشید در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله یا آتش سوزی هرچند شما عجله بیشتری دارید اما استفاده از آسانسور بدترین و خطرناک ترین ایده است و بهتر است در چنین مواقعی از پله ها استفاده کنید.