خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

راه اندازی ایمن وسایل گازسوز

ایمن خبر_ دمای هوا رو به کاهش است و مردم کم کم وسایل گرمازا را آماده کار می کنند. بخش قابل توجهی از گرمای خانه ها به وسیله بخاری های گازسوز تولید می شود. برای بسیاری از افراد نصب و راه اندازی یک بخاری گازی کار ساده ای است که هر سال انجام می دهند. اما اگر به خاطر بیاوریم سال گذشته 750 نفر در کشور در اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن کشته شده اند، دلیل دقت بیشتری برای راه اندازی ایمن بخاری های گازی مشخص می شود.

برای این که پاییز و زمستان بی حادثه ای داشته باشید لازم است هنگام نصب و راه اندازی و استفاده از هر نوع وسیله گرمایشی مانند انواع بخاری های گازی، نفتی، شومینه، آبگرمکن، پکیج و ... به نکات زیر دقت کنید:

*مهمترین و نخستین نکته این است که همیشه هنگام تهیه وسایل گرمایشی به نشان استاندارد آن توجه کنید و به هیچ وجه از وسایل متفرقه که بدون نظارت تولید شده اند استفاده نکنید.

*در فصل سرما هرگز تمام راه های ورودی هوا را نبندید و حتماً مسیر مناسبی را برای ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط در نظر بگیرید.

*پکیج، مقدار زیادی اکسیژن مصرف می کند و درصورت تامین نشدن هوای مناسب، به سرعت محیط را با کاهش اکسیژن مواجه می کند. پس بهتر است این وسیله در خارج از محیط منزل مثلاً در بالکن یا محلی که مستقیم به فضای آزاد راه دارد نصب شود.

*قبل از نصب بخاری یا هر نوع وسیله گرمایشی دیگری از باز بودن مسیر دودکش های داخل دیوار اطمینان یابید. به این ترتیب که از سطح پشت بام یک وزنه کوچک را با ریسمان به داخل دودکش بفرستید. اگر این وزنه تا انتها پایین آمد نشان دهنده باز بودن مسیر است.

*دودکش های داخل دیوار باید از جنس سیمانی بوده تا انتها بالا رفته و از سطح بام نیز 80 سانتی متر بالاتر آمده باشد و در انتهای آن کلاهک H شکل نصب شده باشد.

*از مکش مناسب دودکش ها مطمئن شوید. داغ بودن دودکش ها نشانه این است که دودکش ها درست کار می کنند و گازهای مسموم را خارج می کنند. اما اگر زمانی که وسیله گازسوز روشن است دودکش سرد باشد نشان دهنده این است که دودکش ها گاز ناشی از احتراق را خارج نمی کنند.

* شعبه وسیله گرمایشی که خوب و درست کار می کند ابی رنگ است. شعله زرد و نارنجی به معنای سوخت ناقص گاز و تولید گازهای خطرناک است. پس باید روند کار بخاری بررسی شود.

*در داخل خانه برای وسایل گرمایشی و شعله دار، فقط از دودکش های ورق سفید گالوانیزه استفاده کنید. این دودکش ها مقاومت فیزیکی بیشتری دارند و به خوبی داخل هم چفت می شوند اما دودکش های متفرقه مثل آلومینیومی، آکاردئونی، فنری و... این خاصیت را ندارند و به مرور دچار نقص شده و گاز مونوکسید کربن را به داخل محیط منتشر می کنند. ضمن اینکه به دلیل خاصیت ارتجاعی دودکش های فنری به سهولت از محل اتصال خود خارج می شوند و به مرور منافذ ریزی در آنها پدیدار می شود که می تواند باعث انتشار آلاینده ها در محیط شود.

* هنگام نصب وسیله گازسوز از کمترین زانوئی در نصب دودکش های درون خانه استفاده کنید.

*بهترین وضعیت برای نصب دودکش ها، حالت عمود یا قائم است که در این حالت آلاینده ها به سهولت خارج می شوند. هرچه شیب دودکش پایین تر باشد خروج آلاینده ها سخت تر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که شیب منفی به هیچ عنوان مورد تایید نیست و موجب می شود آلاینده ها به داخل محیط نفوذ کنند.

* هر وسیله گرمایشی و شعله دار نیاز به یک دودکش مجزا دارد و از به کاربردن دودکش های مشترک برای دو یا چند وسیله خودداری کنید.

*از تغییر دادن اندازه دهانه خروجی دودکش ها خودداری کنید. گاهی مشاهده می شود که افراد، دهانه خروجی دودکش های روی دیوار با موانعی کوچک می کنند که به اصطلاح، هوای گرم کمتری خارج شود که این عمل باعث انباشت گازهای خطرناک داخل دودکش و انتشار آن به داخل محل می شود.

*از قرار دادن انتهای دودکش ها در فضای درز انقطاع ساختمان خودداری کنید. این گاز به سادگی از ترک ها و شکستگی های روی دیوار حتی در واحدهای دیگر وارد منزل می شود.

*از قرار دادن انتهای دودکش ها در سطل آب خودداری کنید. این گاز در آب حل نمی شود. با این روش تنها مسیر خروج گازهای خطرناک بسته شده و این گازها از منافذ دیگر وارد خانه می شود.

*وجود دستگاه های هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن در محیط تا حد بسیار زیادی می تواند به کاهش خطرات و حوادث ناشی از این گاز کمک کند. در انتخاب این دستگاه ها دقت کنید.بعضی از این وسایل کیفیت و کارایی لازم را ندارد.