خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

چگونه در هوای بارانی ایمن برانیم؟

ایمن خبر_ هوای بارانی برای بسیاری دلپذیر و عاشقانه است، اما برای کسانی که باید رانندگی کنند، هوای بارانی می تواند یک چالش جدی باشد.

کاهش وسعت دید و کاهش قدرت کنترل خودرو دو مشکل عمده رانندگی هنگام باراندگی است. شرایطی که می تواند آبستن حوادثی جدی باشد. برای حفاظت از جان و مال خود و دیگرانی که در جاده و خیابان هم مسیر با شما هستند لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

  • پیش از حرکت سلامت خودور را کنترل کنید و مطمئن شوید ترمزها درست کار می کنند. چراغ ها سالم هستند. برف پاک کن بدون هیچ مشکلی عمل می کند. مخزن شیشه شور خودرو پر است و لاستیک ها سالم هستند ، تاریخ دارند و مقدار آج آنها برای رانندگی در هوای بارانی کافی است. نقصان در هرکدام از ین اجزا می تواند خطرآفرین باشد. چرا که بارندگی قدرت ترمزها را کم می کند. روشن بودن چراغ ها کمک می کند تا راننده های دیگر شما را به موقع ببینند و وسعت دید شما را افزایش می دهد. سلامت برف پاک کن وسعت دید شما را تامین می کند. همیشه در هوای بارانی خودروهای کناری یا جلویی شما ممکن است باعث پاشیدن گل و لای روی شیشه شوند و پر بودن شیشه شور کمک می کند تا به سرعت مشکل را حل کنید. همچنین اگر آج لاستیک ها کم باشد ممکن است در اثر تجمع آب در جلوی لاستیک دچار پدیده ای به نام آب سواری شوید. یعنی آب بین لاستیک و آسفالت جاده را پر می کند و در نتیجه سطح اصکاک میان لاستیک و آسفالت به کمترین حد می رسد. در چنین شرایطی احساس می کنید خودرو سوار آب شده است و شما هیچ کنترلی روی آن ندارید.
  • پس از کنترل خودرو مراقب حال خود باشید. هوشیاری و سرحال بودن در هنگام رانندگی یکی از ضروریات است اما هنگام رانندگی در هوای بارانی اهمیت آن چند برابر می شود چون در این هوا قدرت کنترل و سرعت واکنش شما باید از همیشه بیشتر باشد.
  • ·30 دقیقه نخست بارندگی معمولا خطرناک ترین زمان برای رانندگی است. چرا که آب باران با چربی روی آسفالت که حاصل از سوخت ماشین ها است مخلوط شده و زمین را به شدت لغزنده می کند. پس از گذشت این زمان، باران تا حد زیادی این چربی را با خود شسته و می برد و خطر کمتر می شود. پس اگر هنگام شروع باران در حال رانندگی هستید یا لازم است سفر را شروع کنید باید خیلی بیشتر احتیاط کنید.
  • باران افزون بر این که موجب لغزندگی زمین می شود می تواند به سیستم ترمز ها هم نفوذ کند و عملکرد آن ها را مختل کند . بنابراین در چنین هوایی با سرعت کمتری حرکت کنید و رعایت فاصله طولی با خودروی جلویی را بیشتر جدی بگیرید. همچنین برای پیشگیری از هرگونه خطر احتمالی با توجه به این که شما نمی دانید رانندگان دیگری که همراه شما در راه و در حال رانندگی هستند چقدر مهارت دارند و خودروی شان در چه شرایطی است ، بهتر است تصور کنید همه آنها مبتدی هستند و افزون بر کاهش سرعت و افزایش فاصله طولی تا جای ممکن از سبقت گرفتن هم خودداری کنید.
  • یکی از اتفاقاتی که هنگام بارندگی آن هم در باران های طولانی می افتد این است که سطح جاده یا خیابان کاملا از آب پوشیده می شود . بنابراین شما چاله ها و دست اندازها را نمی بینید. در چنین شرایطی اگر خودرو ناگهان درون یکی از این چاله ها یا دست اندازها بیافتد که شما آن را ندیده اید ممکن است کنترل آن بسیار مشکل باشد و حادثه ساز شود. بنابراین بهتر است در هوای بارانی فرمان خودرو را با دو دست بگیرید تا در صورت بروز مشکل بتوانید کنترل بهتری روی خودرو داشته باشید.
  • بخار کردن شیشه ها یکی دیگر از مشکلات رانندگی در زمان باران است. برای حل این مشکل گرم کن شیشه پشتی را روشن کنید. سیستم بخارزدا را روشن کنید و اگر خودرو فاقد این سیستم است بهتر است تهویه را روشن کنید و خروجی باد را به سمت بالا و شیشه ها تنظیم کنید.
  • هوای بارانی یعنی کاهش قدرت دید و کاهش امکان کنترل خودرو ، پس به بهیچ وجه دست به تغییر جهت های ناگهانی و حرکات پر خطر نزنید. همچنین از نور بالا و چراغ های زنون استفاده نکنید چرا که موجب انعکاس نور به سمت خودتان شده و دید شما را کاهش می دهد.
  • · وارد معابر آب گرفته نشوید. چون علاوه بر این که شما نمی دانید چه چیزی در زیر آب منتظر شما است و چه خطراتی در کمین است، ورود به معابر آب گرفته می تواند باعث شود آب وارد موتور و سیستم داخلی خودرو که هنگام کار دمای بالایی دارند شود و برخورد آب سرد می تواند به آن صدمات جدی وارد کند.
  • در هوای بارانی بهتر است سیستم کروز را خاموش کنید. سیستم کروز هرچند سرعت را ثابت نگه می دارد اما شتاب بیشتری به خودرو می دهد و احتمال این که دچار پدیده آب سواری شوید را بیشتر می کند. به علاوه در شرایط بارانی لازم است راننده با دقت و توجه بیشتری کنترل خودرو را برعهده بگیرد.
  • اگر خودرو سر خورد یا احساس کردید کنترل آن را از دست داده اید یا دچار پدیده آب سواری شده اید، از ترمز ناگهانی و شدید یا تغییر جهت ناگهانی خودداری کنید. چرا که می تواند باعث شود چرخ ها قفل کنند و بیشتر سربخورید. بهترین کار این است که در جهتي حرکت کنيد که قسمت عقب خودرو سر مي خورد و در صورت امکان فرمان را به همان طرف بچرخانيد و هر زمان خودرو صاف شد، در جهت مورد نظر خود حرکت کنيد. همچنین بهتر است خيلي آهسته روي ترمز فشار دهيد یا چندبار به آن ضربه بزنید تا از سرعت خودرو کاسته شود و سپس خودرور را نگه دارید يا آرام روي گاز فشار دهيد تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.