خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

مرگ خاموش را با آشکارساز منوکسیدکربن از خانه برانید

ایمن خبر_ منوکسید کربن که گازی بیرنگ و بی بو اما به شدت سمی و کشنده است. مسمومیت با این گاز در ایران سالانه بیش از 700 نفر را می کشد و نزدیک به 5هزار نفر را راهی بیمارستان می کند.

با شروع فصل سرما و هم زمان با راه اندازی وسایل گرمازا هشدارهای مختلف در مورد ایمنی استفاده از این وسایل منتشر می شود اما باز هم هرسال شاهدیم آن چه به مرگ خاموش شهرت یافته، قربانیان خود را می گیرد. در حالی که با نصب یک دستگاه کوچک می توان خطر مرگ را از سر اعضای خانه دور کرد.

دستگاه آشکارساز منوکسیدکربن دستگاه کوچکی در اندازه کف دست است که به راحتی روی دیوار یا سقف خانه، خوابگاه یا محل کار نصب می شود. در صورتی که انباشتگی گازهای خطرناک و کشنده مانند گاز شهری یا منوکسیدکربن ناشی از وسایل گرمازایی مانند شومینه، بخاری های گازی یا نفتی، پکیج یا اجاق خوراک پزی و... از حد مجاز بالاتر برود، با هشدار صدا یا نور افراد حاضر در محل را از خطر آگاه می کند تا پیش از آن که در اثر مسمومیت بیهوش شده و به کام مرگ بروند، خود را نجات دهند.

توجه داشته باشید که حتی زمانی که تمام نکات ایمنی برای نصب و راه اندازی وسایل گازسوز به کار رفته باشد باز هم یک اتفاق مانند گیر کردن چیزی در مسیر دودکش یا جا به جایی و تکان خوردن لوله ها یا وجود ترک در دیواره دودکش یا هزار رخداد دیگر می تواند منجر به نشت گاز خطرناک منوکسید کربن شود. با توجه به این که این گاز هیچ اثر و نشانه ای ندارد قربانی هرگز متوجه خطری که در کمینش است نمی شود. بنابراین نصب این دستگاه کوچک در محل زندگی یا کار می تواند در مواقع خطر نجات بخش باشد.

آشکارسازهای منوکسیدکربن در حال حاضر با ویژگی ها، مشخصات و امکانات متنوعی در بازار موجود است و خرید و راه اندازی آن هم بسیار ساده است. انواع پیشرفته این دستگاه ها و مجهز به خروجي رله هستند و در صورتی که نشت گازهاي خطرناک از حد مجاز بیشتر شود، افزون بر روشن شدن صدای هشدار رله خروجي دستگاه فعال شده و سيستم تهويه را روشن و شير اصلي گاز را قطع مي کند. همچنین برخی از این دستگاه ها با برقراری تماس تلقنی با شماره هایی که از قبل برای دستگاه تعریف شده اند، از طریق تلفن هم هشدار را اعلام می کند.

قیمت خرید این دستگاه ها با توجه امکانات و مشخصات مختلفی که دارند از حدود 100 هزار تومان شروع شده و تا چند میلیون تومان می رسد.