خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

چیدمان ایمن خانه در برابر زلزله

ایمن خبر_ همه می دانیم که در منطقه ای زلزله خیز زندگی می کنیم و باید همیشه منتظر وقوع این بلا باشیم. اما معمولا فقط هنگامی به این مساله مهم توجه می کنیم که مصیبتی واقع شده باشد و بخشی از هموطنان مان گرفتار شده باشند. پس از هر زلزله شدید وحشت احتمال نزدیک بودن این بلا جو همگانی را فرا می گیرد. اما طبق معمول پس از گذشت چند روز همه چیز فراموش می شود و همه به رفتارهای پرخطر گذشته باز می گردیم.

اما اگر می خواهید تا جای ممکن از سلامت و ایمنی خود و عزیزانتان در برابر بلایای غیرمنتظره ای مانند زلزله حفاظت کنید، باید اصول اولیه زندگی تان را بر اساس ایمنی طراحی کنید.

ایمنی خانه، که بیشترین ساعات روز را در آن می گذرانید، از واجبات است، به ویژه که توصیه می شود در هنگام زلزله نباید فرار کنید و بهترین کار این است که در همان محلی که هستید پناه بگیرید.

در بیشتر خانه ها معمولا وسایل خانه بر اساس زیبایی و راحتی چیده می شوند. اما شاید زمان آن رسیده که ایمنی را بر همه چیز مقدم بشمارید و این بار نگاهی دوباره به چیدمان خانه بر اساس معیارهای ایمنی بیاندازید.

_ راه پله ها و خروجی های خانه، شاه راه های حیاتی خانه و پس از وقوع زلزله تنها راه نجاتتان هستند. پس همیشه راه پله ها و راه های خروجی خانه را خالی نگاه داشته و از باز بودن مسیر آنها مطمین شوید. برای این منظور وسایل اضافی مانند جا کفشی یا گلدان های سنگین را در مسیر راه پله ها نگذارید و از گذاشتن اجسام بلند و سنگین که افتادنشان می تواند خروجی خانه را مسدود کند در مسیر خروجی خانه خودداری کنید.

_سالم بودن قفل و بست درها را مرتب کنترل کنید تا در زمان وقوع زلزله گیر نیافتید و بتوانید به موقع خود را نجات دهید.

_لوازم بلند و سنگینی مانند بوفه شکستنی ها، کتابخانه، یخچال، گاز، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را با بست محکم به دیوار متصل کنید.

_بهتر است اجسام سنگین را در طبقات پایینی بوفه، کتابخانه و کابینت ها قرار دهید. درب کتابخانه و بوفه را همیشه قفل نگه دارید و بهتر است درب کابینت ها را هم با قفل های مخصوص کودک بسته نگهدارید. چرا که در زمان وقوع زلزله این درها باز و بسته می شوند و اجسام داخل آن بیرون می ریزند. اما بسته نگه داشتن این درها مانع سقوط اجسام داخل کمدها به روی شما می شود.

_میز ناهارخوری یکی از بهترین پناهگاه ها هنگام وقوع زلزله است. پس آن را جایی قرار دهید که امکان دسترسی به آن برای همه راحت و ممکن باشد . بهتر است میز را دور از پنجره ها و اجسام سنگین قرار دهید.

_تختخواب ها ها و مبل را تا جایی که ممکن است از پنجره ها و اجسام سنگین دور بگذارید. اگر فضای اتاق ها این امکان را به شما نمی دهد یا از پرده های سنگین استفاده کنید که در صورت خورد شدن شیشه مانع پرتاب آن به میان اتاق می شود یا از برچسب های شفاف شیشه استفاده کنید که مانع پرتاب شدن خرده شیشه ها می شوند. از نصب تابلو و قاب روی دیوارهای نزدیک تخت خواب خودداری کنید.

_جای خواب خود را دور از لوسترها قرار دهید و انها را کاملا محکم مهار کنید.

_یخچال یکی از سنگین ترین وسایل خانه است و با توجه به شکلی که دارد معمولا مقاوم ترین وسیله در برابر حادثه زلزله است. بهتر است در چیدمان آشپرخانه این وسیله را دور از گاز و پنجره بگذارید. چون اگر زمان وقوع زلزله در آشپرخانه باشید امن ترین پناهگاه می تواند کنار یخچال و دور از وسایل خطرناکی مانند گاز باشد.

_ستون ها و کنج دیوارهای اصلی خانه معمولا مقاوم ترین بخش های خانه در برابر زلزله هستند. بهتر است این مکان ها را خالی نگه دارید تا افراد خانواده بتوانند در صورت وقوع زلزله به سهولت در این مکان ها پناه بگیرند.

_تلویزیون، رادیو ضبط، کامپیوتر، ماکرویو و دیگر وسایل الکتریکی، سنگین را می توانید با تسمه و بست های فنری یا پیچ و مهره به دیوار یا میز متصل کنید.

_تابلو ها، قاب ها و آینه ها را با پیچ یا بتونه به دیوار ثابت کنید تا مانع سقوط آن شوید. حتی می توانید دکوری های مانند گلدان ها و اشیای تزئینی که روی میزها و .. قرار می دهید را با بتونه بدون این که زیبایی ظاهری شان خراب شود، تثبیت کنید.

_آبگرمکن و پکیج ها اگر درست مهار نشده باشند ممکن است در صورت زلزله سقوط کنند، پس حتما آنها را با تسمه به دیوار بسته و مهار کنید. چون علاوه بر خطر سقوط ممکن است اتصالات آب وگاز هم شکسته شده و خطرات بیشتری را به وجود بیاورند. بهتر است از شلنگ ها و اتصالات منعطف و محکم برای وسایل گازی و آبی مانند اجاق گاز یا ماشین لباسشویی استفاده کنید تا در زمان زلزله بیشترین مقاوت را داشته باشد و با شکستن منجر به حوادث بعدی نشوند.

_کپسول های آتش نشانی را در جایی قرار دهید که در مسیر تردد نباشد همه اهالی خانه به آن دسترسی داشته باشند و حتما آن را با بست به دیوار ببندید تا سقوط نکند و حادثه ساز نشود.

_در نهایت جعبه کمک های اولیه و کیف بقا را جایی قرار دهید که دسترسی همه به آن راحت باشد و همه اهالی خانه از جای آن با خبر باشند.