خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مراقب باشید قربانی هک تلفن همراه دوستتان نشوید

ایمن خبر_ سوداگران فضای مجازی تنها با ارسال یک پیامک ساده می توانند به راحتی شما را وادار کنند با دست خودتان به حسابشان پول واریز کنید. بنابراین حتی اگر فرستنده پیامک یکی از دوستان و نزدیکان شما است یا حتی اگر از پیش منتظر دریافت یک شماره حساب بودید تا روند معامله ای را که انجام داده اید ادامه دهید، لازم است پیش از هر حرکتی ابتدا از درستی پیامکی که گرفته اید، مطمئن شوید.

هکرها و سواداگران فضای مجازی به راحتی می توانند به روش های مختلف به تلفن همراه شما یا آشنایان شما نفوذ کنند و از اطلاعات گوشی های تلفن همراه از جمله فهرست شماره تلفن ها نهایت سوءاستفاده را بکنند. پس به هیچ عنوان به پیامک های دریافتی حتی اگر از سوی یک آشنا هستند اعتماد نکنید. این یک روش کلاه برداری است. کلاه برداران یک پیامک با این مضمون برای شما ارسال می کنند که «مشکلی برایم پیش آمده و همین حالا به مبلغی پول نیاز دارم. اگر ممکن است این مبلغ را به این شماره حساب واریز کن» بیشتر افراد هنگامی که چنین پیامکی را با شماره یا نام یکی از بستگان یا آشنایان نزدیک می بینند نگران شده و بی تامل سعی می کنند هر چه سریع تر مبلغ درخواست شده را واریز کنند. این در حالی است که در بسیاری از موارد ممکن است تلفن دوست یا آشنایتان هک شده باشد. در واقع این پیامک نه از سوی دوستتان بلکه از سوی کلاهبرداری فرستاده شده که توانسته به تلفن او نفوذ کرده و شماره شما را به دست بیاورد. به این ترتیب شما که نگران حال آشنایتان هستید با دست خودتان پول را تقدیم کلاهبردار می کنید. شگردهای این کلاهبرداران به تازگی به روزسانی و پیچیده تر شده است. به این ترتیب که پس از هک تلفن همراه فرد، با او تماس می گیرند و می گویند که از سوی پلیس فتا تماس گرفته اند و متوجه شده اند که تلفن او هک شده است بنابراین برای این که صدمه ای به تلفن یا اطلاعات آن وارد نشود یا هکرها نتوانند کاری علیه او صورت دهند باید تلفن خود را برای چند ساعتی خاموش کند. به این ترتیب راه ارتباط مخاطبینی که پیامک درخواست پول را دریافت کرده اند را با قربانی قطع می کنند تا نتوانند از واقعی یا غیر واقعی بودن پیامک مطلع شوند و در اثر نگرانی مبلغ درخواستی را پرداخت کنند.

بنابراین اگر چنین پیامکی حتی از شماره هایی که می شناسید دریافت کردید به هیچ هنوان بدون صحبت مستقیم و تلفنی (نه پیامکی) هیچ مبلغی به حساب اعلام شده واریز نکنید. توجه داشته باشید که صرف دانستن نام دارنده حسابی که پول را به ان واریز کرده اید و مشخصاتش کمک چندانی به شما نخواهد کرد چرا که ممکن است این حساب بانکی هم مانند شماره تلفن دوستتان هک شده باشد و متعلق به یک قربانی دیگر باشد. به این ترتیب تا شما و دوستتان متوجه کلاهبرداری شوید و اقدام قضایی کنید، کلاهبردار حساب قربانی را هم خالی کرده و پیگیری ماجرا به شدت سخت خواهدبود.

همچنین حتی اگر منتظرید تا در ادامه یک معامله شماره حسابی دریافت کنید تا مبلغی را برای کسی واریز کنید به هیچ عنوان بدون کنترل کردن مستقیم شماره حساب با طرف دیگر معامله اقدام به واریز پول نکنید. چون یکی دیگر از روش های ساده کلاهبرداری این است که یک پیامک با این محتوا که «لطفا مبلغ مورد نظر را به این شماره حساب ..... واریز کنید» برای عده زیادی فرستاه می شود. افراد زیادی در طول روز مشغول معاملات مختلف و نقل و انتقال پول هستند که ممکن است فکر کنند این همان شماره حسابی است که منتظرش بودند. بنابراین پول را پرداخت می کنند. در حالی که در واقع کلاهبردار تنها یک پیامک ساده را برای عده زیادی فرستاده است و از این میان ممکن است چند نفر که منتظر پیامکی مشابه هستند به آن عمل کنند. در این روش حتی لازم نیست تلفنی را هک کنند. برای این که گرفتار چنین دامی نشوید همان ابتدای معامله از طرف مقابل معامله بخواهید یک شماره حساب مشخص با نام مشخص را برای انتقال پول اعلام کند. اگر به هر دلیلی نتوانستید چنین کاری کنید پس از دریافت پیامک حتما با یک تماس تلفنی از درستی شماره حساب مطمئن شوید.