خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

رمزهای یک بار مصرف بانکی را فقط از طریق مراجع معتبر فعال کنید

 

 

ایمن خبر: یکی از بیشترین تخلفاتی که در فضای مجازی صورت می گیرد دزدیدن اطلاعات حساب های بانکی کاربران با بهانه های مختلف و خالی کردن حساب آن ها است. به همین دلیل بانک ها موظف شده اند  تا دی ماه برای پیشگیری از این تخلفات و کاهش این نوع سرقت ها رمز دوم یک بار مصرف یا رمز پویا را جایگزین رمزهای ثابت یا ایستا کنند.

اما کلاهبرداران و سودجویان که قدرت انعطاف پذیری بالایی دارند، به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق داده و روش های متناسب با شرایط روز را به کار می برند.

در حال حاضر بانک ها کاربران خود را به تبدیل رمز ایستا به پویا تشویق می کنند و در این زمنیه حتی برخی از عملکردهای مجازی بانکی مانند خریدهای اینترنتی  و تراکنش های  موبایلی را محدود کرده اند. شاید شما هم در روزهای اخیر هنگام وارد کردن رمز دوم خود برای انجام یک خرید اینترنتی یا تراکنش موبایلی با این پیام مواجه شده اید که فعالیت های کارت شما محدود شده است و برای رفع آن باید به بانک مورد نظر مراجعه کرده  و رمز پویای خود را فعال کنید.

پیش از این در مطلبی دیگر به رمز پویا و ضرورت و چگونگی فعال کردن آن پرداخته ایم. آنچه در این مطلب سعی در یادآوری آن داریم این است که فعال کردن رمز پویا چه برای رمز اول و چه برای رمز دوم تنها از طریق مراجعه مستقیم به بانک، خودپرداز یا صفحات اینترنتی و اپلیکیشن های رسمی بانک ها ممکن است. هر روش دیگری که از جمله پیامک یا پیام های شبکه های مجازی که پیشنهاد می دهد از طریق آنها اقدام به این کار کنید یا لینکی برای فعال کردن رمز پویا برایتان ارسال می کند، یک کلاهبرداری دیگر و روش جدید برای فیشینگ است.

 هکرهای پشت این پیام های جعلی شما را با هدایت با لینک یا صفحه تقلبی که ساخته اند وادار می کنند تا تمام اطلاعات حساب خود را دراختیارشان قرار دهیدتا با خیال راحت حسابتان را خالی کنند.

پس اگر قصد دارید رمز پویا یا رمز یک بار مصرف کارت های بانکی خود را فعال کنید پیش از هر کاری به صفحه سایت رسمی بانک یا یکی از شعبات بانک مراجعه کرده و اطلاعات لازم را در مورد روش دریافت رمز پویا، منابعی که از طریق آن می توانید رمز پویا را  فعال کنید و چگونگی استفاه از رمز پویا را دریافت کنید و سپس بر اساس این اطلاعات موثق عمل کنید. به هیچ عنوان به پیام هایی که ازمنابع ناشناس دریافت می کنید اعتماد نکرده و اطلاعات خود را در اختیار دیگران نگذارید.