خانواده امنیت روانی کودک را تامین می کند

لزوم تجهیز اماکن عمومی به وسایل ایمنی

آموزش ایمن در فضای مجازی به کودکان

یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مشخصات یک زنجیر چرخ مناسب

 

ایمن خبر_ زنجیر چرخ بهبه زنجیری گفته می شود ، که دور تا دور تایر بسته می‌شود تا از سر خردن خدورو بر روی سطح یخ زده و برفی جلوگیری کند. زنجیر چرخ را باید روی چرخ‌هایی ببندید که توان محرکه ماشین به آنها وارد می‌شود تا بتوانید ماشین را در وضعیت نامساعد شرایط آب وهوا به حرکت در آورید.یعنی در صورتی که خودرو دیفرانسیل جلو باشد باید زنجیرچرخ‌ها بر روی محور جلو و در صورتی که دیفرانسیل عقب باشد باید بر روی محور عقب بسته شود. لازم به ذکر است در خودروهای دو دیفرانسیل که نیرو به چهار چرخ منتقل می‌شود باید زنجیرچرخ بر روی تمامی چرخ‌ها بسته شود.

زنجیرچرخ‌ها دارای انواع مختلفی از جمله زنجیرچرخ‌های تکی، زوجی، نانو پلیمر و پارچه‌ای یا ابریشمی است. زنجیر چرخ‌های تکی و زوجی دارای ساختار نسبتا مشابه با یکدیگر هستند بدین صورت که در زنجیرچرخ تکی از دو رشته زنجیر موازی و طولی و در زنجیرچرخ زوجی از سه رشته زنجیر طولی و موازی استفاده شده است. زنجیرچرخ‌های تکی عموما در خودروهای دیفرانسیل جلو یا عقب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زنجیرچرخ‌های نانوپلیمری نیز امروزه استفاده از آنها باب شده است. پلیمر ماده‌ای است که حتی در برخی موارد با توجه به گرید با آهن برابری می‌کند و حتی می‌تواند برتر از آهن باشد. به همین دلیل می‌توان این نوع زنجیرچرخ‌ها را نیز برای شرایط برفی مناسب دانست ضمن این که از لحاظ نحوه بستن نیز شرایط ساده‌تری دارند. لازم به ذکر است با توجه به سختی مناسب این ماده امروزه کشتی‌ها نیز برای یدک کش و زنجیر لنگر نیز از پلیمر استفاده می‌کنند. از جمله مزیت‌های دیگر زنجیرچرخ‌های نانوپلیمری می‌توان به عدم آسیب به جلوبندی، عدم ایجاد اختلال در سیستم انتقال نیرو، عدم ایجاد آسیب به گلگیر خودرو در صورت باز شدن، جلوگیری از ایجاد اختلال در سیستم ABS و از بین نبردن آج لاستیک‌ها اشاره کرد. هر کدام از این موارد می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد چرا که استفاده از زنجیرچرخ فلزی ممکن است باعث آسیب رساندن به خودرو بشود که این موارد در رابطه با زنجیر چرخ نانوپلیمری برطرف شده است.

زنجیرچرخ‌های پارچه‌ای یا ابریشمی نیز نوع دیگری از این قطعه است که با توجه به نرخ و کمبود آن در بازار استقبال گسترده‌ای از آنها نشده است. این نوع زنجیرچرخ‌ها دارای پوشش خاصی از جنس پارچه یا ابریشم هستند که اصطکاک زیادی را با برف ایجاد می‌کند.

برای نصب زنجیز چرخ روش های مختلفی وجود دارد.یکی از این روش‌ها استفاده از جک است که با استفاده از آن به راحتی می‌توان زنجیرچرخ را نصب کرد اما ممکن است این کار کمی وقت گیر باشد. روش دیگری نیز وجود دارد بدین صورت که زنجیرچرخ را مقابل تایر‌ها پهن می‌کنید و خودرو را به آرامی روی زنجیرچرخ‌ها می‌برید. پس از آن زنجیرچرخ را محکم توسط طناب یا کش نصب کنید چرا که در صورت استفاده از زنجیرچرخ فلزی و باز شدن آن می‌تواند آسیب به خودرو وارد شود. بهتر است ۱ الی ۲ کیلومتر به آرامی با زنجیر چرخ حرکت کنید و سپس دوباره آنها را سفت کنید تا زنجیرچرخ رگلاژ شود.

با توجه به این که زنجیرچرخ‌ها دارای ابعاد متفاوتی هستند بهتر است قبل از خرید، ابعاد لاستیک خودرو را پیدا کنید. درحال‌حاضر زنجیر چرخ‌ در بازار  با توجه به جنس و تعداد کمربندها از 89 هزار تومان تا یک میلیون تومان قیمت دارد.